Publikacije Laboratorije za Rapid Prototyping i Reverse Engineering

Magistarske teze

 
  Podaci o magistarskoj tezi:
 
Kandidat: Adis Fajić, dipl.ing,maš., Tema: Analiza utjecaja procesnih parametara tehnologije 3D printanja na svojstva prototipa, Mentor: dr.sc.Dragi Tiro, docent, odbranjena: april. 2007 godine
  Apstrakt magistarske teze
 
Jedna od glavnih pokretačkih snaga proizvodnih firmi, neprestana je potreba za kraćim rokovima razvoja novih proizvoda i smanjenja troškova, kako bi se zadržala profitabilnost i konkurentnost. Tehnologije brze izrade prototipova ( Rapid Prototyping – RP), unutar brojnih aplikacija, predstavljaju značajan iskorak, jer o mogućuju lako i rano uočavanje konstruktivnih pogrešaka i njihovo brzo ispravljanje , odnosno eliminišu skupe faze koje su do sada bile prisutne u fazama oblikovanja novih proizvoda. Op ćenito, RP procesi proizvode fizičke objekte u slojevima i bez upotrebe alata, i zbog toga su prikladni za konstruisanje i proizvodnju sastavljanjem dijelova u cjelinu bez intervencija procesnog planiranja.

Proces trodimenzionalnog printanja ( Three Dimensional Printing – 3DP) baziran na izvornoj MIT 3DP tehnologiji (Massachusetts Institute of Tecnology – MIT) i usavršen od strane Z Corporation, u današnje vrijeme se sve više nameće u direktnoj i indirektnoj proizvodnji djelova, bilo koje složenosti. Ipak, kao i kod većine drugih RP procesa postoje znatna ograničenja, prvenstveno u broju dostupnih materijala i njihovih svojstava, te je potreba za naknadnim postprocesuiranjem proizvedenih dijelova stalno prisutna.

U domenu raspoloživih materijala i karakteri stika 3D printera, a s ciljem unapređenja proizvodnje, postoje brojne mogućnosti za istraživanje utjecaja procesnih parametara na osobine proizvedenih 3DP dijelova.

U ovom radu istraživana je opravdanost primjene 3DP procesa, kroz praktičnu potvrdu karakteristika procesa definisanih teorijskim istraživanjem, u funkciji upotrijebljenih materijala. Drugi dio istraživanja je baziran na analizi utjecaja procesnih parametara i načina postprocesuiranja na čvrstoću i tvrdoću proizvedenih dijelova.

<< NAZAD