Publikacije Laboratorije za Rapid Prototyping i Reverse Engineering

Magistarske teze

 
  Podaci o magistarskoj tezi:
 
Kandidat: Slađan Lovrić, dipl.ing,maš., Tema: Analiza uskih grla u integralnom razvoju proizvoda, Mentor: dr.sc.Alan Topčić, docent, odbranjena: u fazi izrade
  Apstrakt magistarske teze
 
Na tržištu postoji niz različitih RP tehnologija, koje su bazirane na različitim fizičkim, hemijskim, termičkim, i mehaničkim procesima. Širenje tehnologija brze izrade prototipova imaju za posljedicu značajan doprinos smanjenju vremena izlaska novog proizvoda na tržište (time-to-market). Bitno je naglasiti da je ono što se uopćeno naziva „tehnologije brze izrade prototipova“ ustvari set tehnologija za brzu slojevitu proizvodnju modela, prototipova, alata i komponenti. Dakle tehnologije brze izrade prototipova, alata i gotovih proizvoda predstavljaju most od konceptualizacije proizvoda do realizacije proizvoda na razumno brz način, odnosno integriraju dizajn i proizvodnju bez mogućih poteškoća i gubljenja vremena u međukoracima (razrada tehnološke dokumentacije, baziranje predmeta, NC programiranje, itd).

Reverzibilni inženjering (Reverse Engineering - RE) predstavlja novi trend u integralnom razvoju proizvoda koji prvenstveno osigurava skraćenje vremena potrebnog za razvoj novog ili redizajn postojećeg proizvoda kroz direktnu transformaciju složenih geometrijskih formi realnih proizvoda u odgovarajući digitalizirani CAD zapis (oblak tačaka). Na ovaj način realni 3D objekt-proizvod se može brzo generirati u digitalnoj formi, remodelirati, te transferirati u neki od sistema za brzu izradu prototipa u cilju potvrđivanja dizajna, funkcijskih ispitivanja, analize mogućnosti montaže, proizvodnje alata, itd. U prošlosti, modeliranje površina složenog geometrijskog oblika bio je dug, mukotrpan i naporan posao, koji je zahtijevao mnogo truda i vremena. Uz sve to, konstruktor je morao dobro da poznaje metode i načine samog CAD modeliranja. Sada, uz pomoć reverzibilnog inženjeringa,taj posao je postao lakši, jednostavniji i vremenski kraći bez obzira na geometrijsku složenost površina koje se modeliraju.

Zahtjevi koji se postavljaju u vezi sa savremenim postupcima razvoja mogu se kratko sažeti na sljedeći način: kvalitetan proizvod potrebno je u što kraćem vremenu, uz minimalne troškove dovesti do nivoa serijske proizvodnje.

Novi proizvodni koncepti objedinjeni sa savremenim metodama integralnog razvoja proizvoda koje omogućavaju optimzaciju budućeg proizvoda još u ranim fazama razvoja, otvaraju put potpuno novom načinu sagledavanja proizvodnog procesa u cjelini.

<< NAZAD