Publikacije Laboratorije za Rapid Prototyping i Reverse Engineering

Naučno-istraživački radovi

 
  Naziv rada:
 
N. Zaimović-Uzunović, S. Lemeš, D. Ćurić, A. Topčić : „Rapid Prototyping for sling design optimization“, časopis „Advances in Production Engineering & Management“, Vol.5, Num.4, format A4, stranice 271÷281 /10 stranica/, Univerzitet u Mariboru, Mašinski fakultet Maribor, Institut za proizvodno inženjerstvo, Maribor, Slovenija, decembar, 2011. god., ISSN 1854-6250 (Print); ISSN 1855-6531 (On-line)
  Apstrakt rada
 
.Rapid Prototyping tehnologije su zahvaljujući svojim karakteristikama i mogućnostima našle primjenu u brojnim aplikacijama. Jedna od aplikacija koja ima značajan potencijal je implementacija RP tehnologija u procesima livenja. U radu su analizirane mogućnosti i načini optimalne integracije RP i CAD sistema u cilju postizanja zahtijevanog kvaliteta odlivaka po minimalnoj cijeni.
U radu je prezentirana kombinacije dvije moderne metode s ciljem optimizacije oblika odgovarajućeg odlivka. Proizvod koji je poslužio za analizu je nosač užeta koji se koristi pri transportu trupaca. Prvobitni oblik je 3D modeliran i analiziran sa aspekta naponskih stanja korištenjem CAD/CAE softverskog paketa NX4. Optimizacija oblika nosača je izvršena korištenjem Traction metode uz pomoć softverskog paketa Optishape-TS. A definiranje ograničenja procesa optimizacije oblika korišten je FEA softverski FEMAP. Optimizirani 3D oblik kalupa je proizveden procesom trodimenzionalnog štampaja (3DP). Primjenom navedenog pristupa masa nosača ej smanjena za 20%, uz značajno bolju distribuciju naponskih stanja koja su 3,5 puta manja od početnih vrijednosti. Buduća istraživanja trebaju da se zasnivaju na primjeni 3D skeniranja kao bi se dobio što tačniji polazni 3D oblik inicijalnog dijela. Rezultate prezentiranih istraživanja mogu koristiti proizvođači alata koji primjenom FEA/RP metoda mogu unaprijediti proces projektovanja i proizvodnju mnogo lakših dijelova uz prihvatljivu raspodjelu napona.  

<< NAZAD